17-01-2019 Nepal

Odsłony: 139

17 Stycznia  2019. Czwartek Godz. 19:00. Kopnij piłkę ponad chmury w Południku Zero.

Zapraszamy na spotkanie z Iwoną Szelezińską, autorką książki  "Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu". Podczas wieczoru w „Południku Zero” odbędzie się pokaz slajdów.

O książce:

Dlaczego siła Nepalu „zasadza się w jego ludziach”?
Na czym polega fascynująca tradycja Kumari? Czy wybrane na bóstwa małe dziewczynki oderwane od rodziny są nieszczęśliwe?
W jaki sposób  Pushpa Basnet, założycielka fundacji Butterfly Home, zdobyła tytuł CNN Hero?
Jaka przyszłość czeka kobiety, które w młodości trafiły do pracy w domach publicznych?
Jak się żyje w kraju patriarchalnym, gdzie z jednej strony silnie kultywuje się tradycję, a z drugiej ulega wzorom napływającym ze świata?  
Jak odnajdują się w tym same Nepalki i czy my, ludzie Zachodu, możemy tę sytuacje oceniać?

To książka o kraju na progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem.
Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy: ludzi teoretycznie zbyt słabych, by stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu. Ale czy na pewno?
Spotkamy tu zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, boginię-dziewicę zatopioną w religijnej tradycji, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu. To książka o konsekwencjach patriarchatu i nieugiętego konserwatyzmu. A także opowieść o nepalskich kobietach i rodzącej się w nich sile.
Bohaterowie tej książki cenią wolność. Choć ich swoboda nie jest bezpośrednio ograniczona, nieustannie podlegają rygorom tradycyjnego świata, w którego wąskich ramach nie każdy ma szansę żyć całą pełnią. Autorka sprawdza, na ile jest możliwe nie tyle poszerzenie tych ram, ile całkowite wyjście poza nie, by żyć bez stygmatu i oddychać pełną piersią.

O autorce:
Iwona Szelezińska pochodzi z Sopotu, na studia wyjechała do Krakowa, gdzie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła filologię indyjską i animację kultury. W trakcie studiów rok spędziła w New Delhi. Był to jej pierwszy bezpośredni kontakt z Indiami – niezwykle intensywne doświadczenie, które nadało kierunek jej późniejszej zawodowej ścieżce. Od 2007 roku pracuje jako pilot wycieczek po Turcji, Indiach i Nepalu. Jej wieloletnie, nie tylko służbowe, ale i prywatne podróże do tych krajów, zaowocowały serią reportaży na portalu CSPA (Centrum Studiów Polska-Azja), publikacjami na łamach „Gazety Wyborczej” (w „Dużym Formacie” i „Magazynie Świątecznym”) oraz w kilku magazynach podróżniczych. W 2011 roku ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Nepal. Kopnij piłkę ponad chmury to jej debiut książkowy. Mieszka w Warszawie, choć znaczną część roku spędza w Azji. Organizuje autorskie wyjazdy do Indii i Nepalu w ramach własnego biura podróży MIEJSCA.